Zinātne

No 12. līdz 16. septembrim Oulu (Somija) notika 9. modelēšanas un imitācijas kongress „EUROSIM 2016”. Reizi trīs gados šo kongresu rīko organizācija „EUROSIM”, kurā apvienojušās visas Eiropas valstu modelēšanas biedrības (Latvijā tāda ir „Imitācijas un modelēšanas biedrība”). Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija (RTA), kuru pārstāvēja Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskā centra vadītājs, RTA lektors Pāvels Narica, Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju pētnieciskā centra vadītājs, RTA profesors Artis Teilāns un RTA studiju programmas „Programmēšanas inženieris” 4. kursa students Pāvels Cacivkins, bija viena no nedaudzām (pavisam divām) izglītības iestādēm no Baltijas valstīm, kas piedalījās šajā kongresā. Kongresā tika pārstāvētas 34 pasaules valstis un kopumā aizstāvēti 188 pētījumi, no kuriem trīs ir no Latvijas.

14572440_1232631456788877_942668849075691409_n

Kongresā RTA pārstāvji prezentēja divus pētījumus: „Mathematical Model of the Distribution of Laser Pulse Energy” un „Mathematical Model of Forecasting Laser Marking Experiment Results” (galvenais autors – Pāvels Narica, līdzautori – Artis Teilāns, Edmunds Teirumnieks, Ļubomirs Lazovs, Pāvels Cacivkins).
„Ir izstrādāti matemātiskie modeļi, kas ļauj paredzēt lāzera marķēšanas procesā iegūstamās krāsas uz metāla virsmas. Krāsainās marķēšanas process ir sarežģīts, un klasiskā krāsu teorijas intuīcija šeit nedarbojas. Marķējot metālu, uz tā virsmas rodas plāna oksīda kārtiņa, kā arī paša metāla virsmas morfoloģija būtiski mainās. Abi minētie faktori ietekmē rezultātā redzamo krāsu. Pagaidām neviens analītiski nevar izskaitļot, kādas krāsas radīsies, ja tiks marķēts metāls, bet RTA pārstāvji ir izveidojuši šos matemātiskos modeļus. Pie šī pētījuma arī šobrīd strādā gan Pāvels Narica, gan Pāvels Cacivkins,” stāsta „Imitācijas un modelēšanas biedrības” valdes loceklis A. Teilāns, kurš kongresa laikā vadīja arī divas sekcijas.

14604833_1232631480122208_5569743463871344581_n

Kā atzīst P. Narica, veiktie pētījumi ir starpdisciplināri – ir apvienotas gan programmētāju, gan fiziķu zināšanas. „Tas ir pamats tam, ka mums ir tik labi rezultāti šajā jomā. Pētījums saistīts ar lāzertehnoloģijām, ar marķēšanu. Lāzermarķēšanā šobrīd esam vieni no pirmajiem Eiropā, jo tik labus rezultātus tik īsā laikā nevienam nav izdevies sasniegt,” viņš stāsta. „Arī Somijas pilsētā Oulu ir firma, kas veic krāsaino lāzermarķēšanu, bet viņi gadiem meklē iespējamās marķējuma krāsas, savukārt mēs esam izstrādājuši tehnoloģiju, ar kuras palīdzību iespējamās marķējuma krāsas var noskaidrot maksimāli īsā laika posmā uz jebkuras lāzermarķēšanas sistēmas. Turklāt sadarbībā ar „ROFIN GmbH” (Vācija) tika izstrādāta tehnoloģija, kā iespējams iegūt krāsainos marķējumus līdz par četrām reizēm ātrāk, un tika iesniegti vairāki patenti sadarbībā ar lāzeriekārtu ražotāju.” P. Narica par šo tēmu ir uzrakstījis divas publikācijas, kas, izpildot augstās prasības, ir publicētas kongresa materiālos.

14570434_1232631473455542_5391589875667533378_n

RTA pārstāvji atzīst, ka kongresa laikā izdevās izveidot jaunus kontaktus ar zinātniekiem, institūcijām, kas arī darbojas modelēšanas jomā, kā arī ar vietējiem uzņēmējiem. Tika gūtas labas perspektīvas sadarbībai un jaunas idejas. „Kopumā kongresā piedalījās vairāk nekā 300 dalībnieki no dažādām valstīm. Tā ir ļoti laba pieredze. Veiksmīgi pozicionējām akadēmiju starptautiskā līmenī. Oulu un reģionā ir ļoti attīstītas mūsdienu tehnoloģijas. Gribam īstenot to, lai arī uz mūsu reģionu cilvēki brauc pēc pieredzes, lai jaunie uzņēmēji te veidotu savus uzņēmumus, attīstītu biznesu, radītu darbavietas,” saka P. Narica.
RTA pārstāvju realizētais pētījums daļēji ir veikts pēc firmas „ROFIN GmbH” (Vācija), kas ir pasaulē otrais lielākais lāzertehnikas ražotājs, pasūtījuma. Tas ir apliecinājums tam, ka RTA, piedāvājot savus pētījumu rezultātus, spēj veidot veiksmīgu sadarbību arī starptautiskā līmenī.

Inga Kaļva, RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste