Science

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā piektdien, 25. novembrī, atklāts fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskais centrs, kurš, kā cerēts, sekmēs industriālu attīstību ne vien Latvijas, bet visas Eiropas līmenī.

Centrs ir veidots četrus gadus, sadarbojoties ar bulgāru profesoru Ļubomiru Lazovu.

Centrā ir izvietotas dažādas lāzeriekārtas, katra ar savu pielietojumu un funkcijām. Šeit var marķēt, gravēt un griezt dažādus materiālus. Lielākais ir CO2 lāzers, kas paredzēts kā PVC, ogļšķiedras materiāla apstrādei. Tehnika un iekārtās ir ļoti dārgas – vienas aizsargbrilles darbam ar lāzeriem vien maksā aptuveni 850 eiro.

Studentiem jaunais pētniecības centrs ne tikai paver iespēju strādāt ar nākotnes tehnoloģijām un veikt pētniecisko darbību, bet arī piedāvā prakses iesējas vadošajos pasaules lāzertehnoloģiju centros.

“Mēs bijām forumā, simulācijas un programmētāju forumā “Eurosim 2016″ Somijā ar mūsu prezentāciju. Tā bija liela interese no uzņēmēju puses, un tagad mēs esam pamanāmi, un tas ir ļoti priecīgi,” stāsta Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskā centra vadītājs Pāvels Narica.
Viņu papildina Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas programmēšanas students, pētnieciskā centra laborants Pāvels Cacivkins. “Mūsu jaunākais atklājums, par ko mēs rakstām publikāciju ir mākslīgā intelekta algoritmu izmantošana, lai optimizētu procesu, lāzermarķēšanas procesu vai arī lāzergriešanas procesu (..) Man tas pašam dod iespēju pamēģināt savas zināšanas, IT zināšanas lāzeru jomā,” norāda Cacivkins.

Viens no galvenajiem sadarbības partneriem un pētnieciskā centra izveides idejas iniciatoriem ir bulgāru profesors Ļubomirs Lazovs, kas ar lāzertehnoloģijām strādā jau vairāk kā 35 gadus. Tieši pateicoties viņam, daži pētnieciskā centra lāzeri saņemti kā dāvinājums no vadošajiem lāzeru ražotājiem no Vācijas.

“Ļoti svarīgi, ka mūs atbalstīja vadošās Vācijas firmas – “Trumpf”, “Rofin”, “OR-Laser”, kas pasaulē ir vadošie lāzertehnikas izgatavotāji, un tagad mūsu studenti var iziet praksi šajās firmās un kopā ar šīm firmām mēs organizējām pirmās starptautiskās vasaras skolas studentiem un pētniekiem,” stāsta Lazovs.

Viņaprāt, šādas grupas ir tikai divas, trīs grupas.

Šobrīd pētnieciskā centra attīstīšanai jau iesniegts nākamais projekts “Horizon 2020” programmā, kas sniedz Eiropas savienības finansiālo atbalstu pētniecības un inovāciju jomā. Ja projekts tiks apstiprināts, RTA Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētniecisko centru sagaida investīcijas 15 miljonu eiro apmērā, kas to padarīs par ļoti nozīmīgu sfēras attīstības atbalsta punktu ne vien Latvijas, bet Eiropas līmenī.

Autori: Latgales reģionālā televīzija